Rohm Semiconductor MCR100JZHF5111
MCR100JZHF5111 picture photo
Mfg. Part Number
MCR100JZHF5111
Brief Description
RES SMD 5.11K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
MCR100JZHF5111.pdf
Availability of MCR100JZHF5111
QUANTITY
MCR100JZHF5111 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR100JZHF5111
Internal Part NumberEIS-MCR100JZHF5111
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR100JZHF5111
Related LinksMCR100J, MCR100JZHF5111 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR100JZHF5111 Details Description
Related parts for MCR100JZHF5111
XFRMR SEMI-TORO 30VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED OSLON WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
RES 4.64M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 50-71V 1.4A datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.9V SNT-4A datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf