Rohm Semiconductor MCR100JZHF66R5
MCR100JZHF66R5 picture photo
Mfg. Part Number
MCR100JZHF66R5
Brief Description
RES SMD 66.5 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
MCR100JZHF66R5.pdf
Availability of MCR100JZHF66R5
QUANTITY
MCR100JZHF66R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR100JZHF66R5
Internal Part NumberEIS-MCR100JZHF66R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR100JZHF66R5
Related LinksMCR100J, MCR100JZHF66R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR100JZHF66R5 Details Description
Related parts for MCR100JZHF66R5
TIE ANCHOR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3.81MM 6POS datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CORD 4 POS FEMALE/MALE1M 22 AWG datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL DSC 2500A 2600V datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 1-48" CLEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
A/L UNIV HDR 20P RA SHT LAT datasheet.pdf
PIN MODIFIED datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf
1700UF 250V 51X105 85C ST datasheet.pdf