Rohm Semiconductor MCR100JZHF7501
MCR100JZHF7501 picture photo
Mfg. Part Number
MCR100JZHF7501
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
MCR100JZHF7501.pdf
Availability of MCR100JZHF7501
QUANTITY
MCR100JZHF7501 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR100JZHF7501
Internal Part NumberEIS-MCR100JZHF7501
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR100JZHF7501
Related LinksMCR100J, MCR100JZHF7501 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR100JZHF7501 Details Description
Related parts for MCR100JZHF7501
CAP FILM 5600PF 10% 250VDC 1913 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
INDICATOR 24V 8MM FLUSH GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 400W DIP datasheet.pdf
CAP 180 UF 20% 10 V datasheet.pdf