Rohm Semiconductor MCR100JZHJ103
MCR100JZHJ103 picture photo
Mfg. Part Number
MCR100JZHJ103
Brief Description
RES SMD 10K OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
MCR100JZHJ103.pdf
Availability of MCR100JZHJ103
QUANTITY
MCR100JZHJ103 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR100JZHJ103
Internal Part NumberEIS-MCR100JZHJ103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR100JZHJ103
Related LinksMCR100, MCR100JZHJ103 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR100JZHJ103 Details Description
Related parts for MCR100JZHJ103
IC OPAMP GP 215MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS OTP 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V Y5R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
WIRE DUCT WALL DIVIDER PVC datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
GDT 150V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf