Rohm Semiconductor MCR100JZHJ510
MCR100JZHJ510 picture photo
Mfg. Part Number
MCR100JZHJ510
Brief Description
RES SMD 51 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
MCR100JZHJ510.pdf
Availability of MCR100JZHJ510
QUANTITY
MCR100JZHJ510 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR100JZHJ510
Internal Part NumberEIS-MCR100JZHJ510
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR100JZHJ510
Related LinksMCR100, MCR100JZHJ510 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR100JZHJ510 Details Description
Related parts for MCR100JZHJ510
IC VREF SERIES 10V TO5-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CABLE CLAMP datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CBL DVI(12+5) CON 3' 28 AWG datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SNSW-DT SOLDER TGL ACT datasheet.pdf
PUNCH RD 3.500 CONDUIT datasheet.pdf
15P F HD WATER RES .350 4-40 CLP datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf