Rohm Semiconductor MCR100JZHJ560
MCR100JZHJ560 picture photo
Mfg. Part Number
MCR100JZHJ560
Brief Description
RES SMD 56 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
MCR100JZHJ560.pdf
Availability of MCR100JZHJ560
QUANTITY
MCR100JZHJ560 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR100JZHJ560
Internal Part NumberEIS-MCR100JZHJ560
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR100JZHJ560
Related LinksMCR100, MCR100JZHJ560 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR100JZHJ560 Details Description
Related parts for MCR100JZHJ560
CBL HDMI M-M CON 10' 28 AWG datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 9/16 UNF 5V datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MCU ARM 32BIT 512K FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
GDT 700V 20% 40KA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC SO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf