Rohm Semiconductor MCR100JZHJ682
MCR100JZHJ682 picture photo
Mfg. Part Number
MCR100JZHJ682
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
MCR100JZHJ682.pdf
Availability of MCR100JZHJ682
QUANTITY
MCR100JZHJ682 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR100JZHJ682
Internal Part NumberEIS-MCR100JZHJ682
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR100JZHJ682
Related LinksMCR100, MCR100JZHJ682 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR100JZHJ682 Details Description
Related parts for MCR100JZHJ682
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN PINS 26-30AWG 15GOLD CRIMP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC TEMP MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 3.2NH 380MA 450 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 182 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf