Rohm Semiconductor MCR10ERTF11R5
MCR10ERTF11R5 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF11R5
Brief Description
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF11R5.pdf
Availability of MCR10ERTF11R5
QUANTITY
MCR10ERTF11R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF11R5
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF11R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF11R5
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF11R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF11R5 Details Description
Related parts for MCR10ERTF11R5
CONN SPRING 38POS SNGL .315 SMD datasheet.pdf
CONN SIM/SAM CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT R/A PCB datasheet.pdf
UNIV MAT TRIM KIT 42"X24" ALUM datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF3 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST 38HTSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
11 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf