Rohm Semiconductor MCR10ERTF1200
MCR10ERTF1200 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF1200
Brief Description
RES SMD 120 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF1200.pdf
Availability of MCR10ERTF1200
QUANTITY
MCR10ERTF1200 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF1200
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF1200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF1200
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF1200 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF1200 Details Description
Related parts for MCR10ERTF1200
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 36POS datasheet.pdf
IC TXRX RS485 3.3V HD 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LIION CHRGR USB/AC-IN 10DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC WP 750W datasheet.pdf
BAG 6X8" MOISTURE BARRIER datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf