Rohm Semiconductor MCR10ERTF1240
MCR10ERTF1240 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF1240
Brief Description
RES SMD 124 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF1240.pdf
Availability of MCR10ERTF1240
QUANTITY
MCR10ERTF1240 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF1240
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF1240
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF1240
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF1240 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF1240 Details Description
Related parts for MCR10ERTF1240
DIP CABLE - CDP40G/AE40G/CDP40G datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 3.6K OHM 0404 datasheet.pdf
IC VCXO/PLL CLK SYNTHESZR 28SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG NATURAL datasheet.pdf
AT 6P KIT WEDGE & CONTACTS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf