Rohm Semiconductor MCR10ERTF1400
MCR10ERTF1400 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF1400
Brief Description
RES SMD 140 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF1400.pdf
Availability of MCR10ERTF1400
QUANTITY
MCR10ERTF1400 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF1400
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF1400
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF1400
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF1400 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF1400 Details Description
Related parts for MCR10ERTF1400
RES SMD 866K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 PG29 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
MAX CLIP TO-247/MAX247 HIGHFORCE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
WI-FI ADAPTER BOARD 802.11B datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
Connector Header 48 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf