Rohm Semiconductor MCR10ERTF1430
MCR10ERTF1430 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF1430
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 143 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF1430.pdf
Availability of MCR10ERTF1430
QUANTITY
MCR10ERTF1430 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF1430
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF1430
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF1430
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF1430 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF1430 Details Description
Related parts for MCR10ERTF1430
CONN SOCKET IDC 40POS W/KEY TIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER TURRET WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
SINGLE KEY FLEXIBLE ACTR datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf