Rohm Semiconductor MCR10ERTF1504
MCR10ERTF1504 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF1504
Brief Description
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF1504.pdf
Availability of MCR10ERTF1504
QUANTITY
MCR10ERTF1504 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF1504
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF1504
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF1504
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF1504 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF1504 Details Description
Related parts for MCR10ERTF1504
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
IC REG LDO 5.2V 75MA SC82AB datasheet.pdf
IC TXRX ENH ETHERNET 52-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 6"W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 50V 0.2A EMT6 datasheet.pdf