Rohm Semiconductor MCR10ERTF1804
MCR10ERTF1804 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF1804
Brief Description
RES SMD 1.8M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF1804.pdf
Availability of MCR10ERTF1804
QUANTITY
MCR10ERTF1804 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF1804
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF1804
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF1804
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF1804 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF1804 Details Description
Related parts for MCR10ERTF1804
CONN HEADER RTANG 2POS PCB TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION DL 10-DFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 2A DO220AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 5A DO215AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf