Rohm Semiconductor MCR10ERTF1874
MCR10ERTF1874 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF1874
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.87M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF1874.pdf
Availability of MCR10ERTF1874
QUANTITY
MCR10ERTF1874 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF1874
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF1874
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF1874
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF1874 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF1874 Details Description
Related parts for MCR10ERTF1874
CONN HEADER VERT 4POS PCB TIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TERM BLOCK 4POS 35DEG 5.08MM datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR L6920DB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 25V 1A PMDU datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf