Rohm Semiconductor MCR10ERTF1910
MCR10ERTF1910 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF1910
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 191 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF1910.pdf
Availability of MCR10ERTF1910
QUANTITY
MCR10ERTF1910 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF1910
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF1910
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF1910
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF1910 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF1910 Details Description
Related parts for MCR10ERTF1910
SWITCH UNIT RND 3POS MOM LEFT datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SMINI-3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ3A PG11 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.49K OHM 1% 20W datasheet.pdf