Rohm Semiconductor MCR10ERTF2612
MCR10ERTF2612 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF2612
Brief Description
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF2612.pdf
Availability of MCR10ERTF2612
QUANTITY
MCR10ERTF2612 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF2612
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF2612
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF2612
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF2612 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF2612 Details Description
Related parts for MCR10ERTF2612
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY DUAL 25A 240V ZC 4-15VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 120POS 0.8MM SMT DUAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX4M datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf