Rohm Semiconductor MCR10ERTF2870
MCR10ERTF2870 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF2870
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 287 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF2870.pdf
Availability of MCR10ERTF2870
QUANTITY
MCR10ERTF2870 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF2870
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF2870
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF2870
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF2870 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF2870 Details Description
Related parts for MCR10ERTF2870
RES SMD 348 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7.2MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm Series 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 200M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS CABLE PIN datasheet.pdf