Rohm Semiconductor MCR10ERTF2872
MCR10ERTF2872 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF2872
Brief Description
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF2872.pdf
Availability of MCR10ERTF2872
QUANTITY
MCR10ERTF2872 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF2872
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF2872
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF2872
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF2872 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF2872 Details Description
Related parts for MCR10ERTF2872
CTRLR TEMP SSR 240V 50A AC OUT datasheet.pdf
CONN FFC TOP 29POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
TAPE PROTECT CO-EXTRUD 4"X300' datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CABLE 10COND 14AWG BLACK 500' datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 140MA 6.6 OHM SMD datasheet.pdf