Rohm Semiconductor MCR10ERTF2943
MCR10ERTF2943 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF2943
Brief Description
RES SMD 294K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF2943.pdf
Availability of MCR10ERTF2943
QUANTITY
MCR10ERTF2943 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF2943
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF2943
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF2943
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF2943 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF2943 Details Description
Related parts for MCR10ERTF2943
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
FUSE GLASS 15A 125VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 3.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 56.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 642 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T PCB NONSHORT datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf