Rohm Semiconductor MCR10ERTF3573
MCR10ERTF3573 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF3573
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 357K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF3573.pdf
Availability of MCR10ERTF3573
QUANTITY
MCR10ERTF3573 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF3573
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF3573
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF3573
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF3573 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF3573 Details Description
Related parts for MCR10ERTF3573
SCR DBL HISCR 800V 230A MAGNAPAK datasheet.pdf
IC SWIT OCP CV/CC HV 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 110V datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
MINI MAC DIE (UPPER CONDUCTOR) datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 125MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf