Rohm Semiconductor MCR10ERTF38R3
MCR10ERTF38R3 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF38R3
Brief Description
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF38R3.pdf
Availability of MCR10ERTF38R3
QUANTITY
MCR10ERTF38R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF38R3
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF38R3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF38R3
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF38R3 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF38R3 Details Description
Related parts for MCR10ERTF38R3
FIXED IND 3.9MH 200MA 8.63 OHM datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC30H/AE30G/HPL30H datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FET MUX/DEMUX SGL 16SOIC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 600VAC 170VDC datasheet.pdf
RES 0.768 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CON. DFK TIN 0.5 1.0 QMM datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 11 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC datasheet.pdf