Rohm Semiconductor MCR10ERTF4023
MCR10ERTF4023 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF4023
Brief Description
RES SMD 402K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF4023.pdf
Availability of MCR10ERTF4023
QUANTITY
MCR10ERTF4023 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF4023
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF4023
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF4023
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF4023 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF4023 Details Description
Related parts for MCR10ERTF4023
RES SMD 162 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS 45DEG 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 1M datasheet.pdf
RES 1.38K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RCA COAX LOOP PLUG 50 OHM datasheet.pdf
CONN DIP PLUG 1.27MM 16POS datasheet.pdf