Rohm Semiconductor MCR10ERTF4752
MCR10ERTF4752 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF4752
Brief Description
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF4752.pdf
Availability of MCR10ERTF4752
QUANTITY
MCR10ERTF4752 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF4752
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF4752
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF4752
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF4752 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF4752 Details Description
Related parts for MCR10ERTF4752
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPA2016D2 datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
1.27MM LFH MTX 50 PLG SUBASSY datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 41MM datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 400VDC datasheet.pdf