Rohm Semiconductor MCR10ERTF47R5
MCR10ERTF47R5 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF47R5
Brief Description
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF47R5.pdf
Availability of MCR10ERTF47R5
QUANTITY
MCR10ERTF47R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF47R5
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF47R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF47R5
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF47R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF47R5 Details Description
Related parts for MCR10ERTF47R5
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 4.8V 4200MAH datasheet.pdf
CABLE 5POS PLUG-SOCKET 0.6M datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T SOLDER LUG datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
IC SLAC NGCC 8CH 176LQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT SPI SERIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.7V SNT-4A datasheet.pdf