Rohm Semiconductor MCR10ERTF5231
MCR10ERTF5231 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF5231
Brief Description
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF5231.pdf
Availability of MCR10ERTF5231
QUANTITY
MCR10ERTF5231 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF5231
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF5231
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF5231
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF5231 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF5231 Details Description
Related parts for MCR10ERTF5231
FUSE CLIP CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-120V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 420KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X8.7X0.06" BLACK datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V 6DFN datasheet.pdf
SFP ADPTR ASY LPBCK W/SER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf