Rohm Semiconductor MCR10ERTF6042
MCR10ERTF6042 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF6042
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF6042.pdf
Availability of MCR10ERTF6042
QUANTITY
MCR10ERTF6042 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF6042
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF6042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF6042
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF6042 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF6042 Details Description
Related parts for MCR10ERTF6042
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC ANTENNA AMP AM/FM LN 20SSO datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FEM IN-LINE #16 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD datasheet.pdf