Rohm Semiconductor MCR10ERTF6200
MCR10ERTF6200 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF6200
Brief Description
RES SMD 620 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF6200.pdf
Availability of MCR10ERTF6200
QUANTITY
MCR10ERTF6200 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF6200
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF6200
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF6200
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF6200 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF6200 Details Description
Related parts for MCR10ERTF6200
IC REG LDO 2.5V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf