Rohm Semiconductor MCR10ERTF6811
MCR10ERTF6811 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF6811
Brief Description
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF6811.pdf
Availability of MCR10ERTF6811
QUANTITY
MCR10ERTF6811 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF6811
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF6811
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF6811
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF6811 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF6811 Details Description
Related parts for MCR10ERTF6811
IC TX/RX RS-485 LO-SLEW 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 42POS SNGL .177 PCB datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 115MA 3.4 OHM datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 15A 250V M5 SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
EINLEGETEILAUFNAHME 6HE OBEN, FE datasheet.pdf
762 TB SP CL PARALLEL/T datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ16 17 OLIV datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf