Rohm Semiconductor MCR10ERTF7500
MCR10ERTF7500 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF7500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 750 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF7500.pdf
Availability of MCR10ERTF7500
QUANTITY
MCR10ERTF7500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF7500
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF7500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF7500
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF7500 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF7500 Details Description
Related parts for MCR10ERTF7500
CONN HEADER .100 SINGL R/A 31POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 2POS 5.08MM BLACK datasheet.pdf
DUCT SOLID NOHO LGY 1X4"X 6' datasheet.pdf
VARISTOR 610V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 0.8A 6HSON datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 8-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 3MM LENS 0.200" datasheet.pdf
RES 56K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf