Rohm Semiconductor MCR10ERTF8662
MCR10ERTF8662 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF8662
Brief Description
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF8662.pdf
Availability of MCR10ERTF8662
QUANTITY
MCR10ERTF8662 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF8662
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF8662
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF8662
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF8662 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF8662 Details Description
Related parts for MCR10ERTF8662
LED 5MM RA 2-WIDE GREEN PC MNT datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RCVR PLUG-IN RELAY datasheet.pdf
RES SMD 0.035 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf