Rohm Semiconductor MCR10ERTF86R6
MCR10ERTF86R6 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF86R6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF86R6.pdf
Availability of MCR10ERTF86R6
QUANTITY
MCR10ERTF86R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF86R6
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF86R6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF86R6
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF86R6 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF86R6 Details Description
Related parts for MCR10ERTF86R6
CAP CER 0.033UF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 1% 1W 4324 datasheet.pdf
RES SMD 47.5OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD-CH 16-TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU I2C 8-MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2910 datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 24.89MM datasheet.pdf
VARISTOR 19.8V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS BOX MNT SKT datasheet.pdf