Rohm Semiconductor MCR10ERTJ181
MCR10ERTJ181 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTJ181
Brief Description
RES SMD 180 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTJ181.pdf
Availability of MCR10ERTJ181
QUANTITY
MCR10ERTJ181 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTJ181
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTJ181
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTJ181
Related LinksMCR10E, MCR10ERTJ181 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTJ181 Details Description
Related parts for MCR10ERTJ181
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 20DIP datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC ADC W/LCD DRIVER 28-SSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS485 3.3V LP 8SOIC datasheet.pdf