Rohm Semiconductor MCR10ERTJ225
MCR10ERTJ225 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTJ225
Brief Description
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTJ225.pdf
Availability of MCR10ERTJ225
QUANTITY
MCR10ERTJ225 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTJ225
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTJ225
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTJ225
Related LinksMCR10E, MCR10ERTJ225 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTJ225 Details Description
Related parts for MCR10ERTJ225
IC VOLT DETECTOR LP 2.93V SC70-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 20PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
RES SMD 4.3KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CBL 6POS 0.5MM JMPR TYPE D 4" datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf