Rohm Semiconductor MCR10ERTJ241
MCR10ERTJ241 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTJ241
Brief Description
RES SMD 240 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTJ241.pdf
Availability of MCR10ERTJ241
QUANTITY
MCR10ERTJ241 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTJ241
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTJ241
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTJ241
Related LinksMCR10E, MCR10ERTJ241 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTJ241 Details Description
Related parts for MCR10ERTJ241
DIODE ZENER 27V 1W SMA datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf