Rohm Semiconductor MCR10ERTJ2R2
MCR10ERTJ2R2 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTJ2R2
Brief Description
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTJ2R2.pdf
Availability of MCR10ERTJ2R2
QUANTITY
MCR10ERTJ2R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTJ2R2
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTJ2R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTJ2R2
Related LinksMCR10E, MCR10ERTJ2R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTJ2R2 Details Description
Related parts for MCR10ERTJ2R2
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 150MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7A 28V datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.590" NYLON BLK datasheet.pdf