Rohm Semiconductor MCR10ERTJ300
MCR10ERTJ300 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTJ300
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTJ300.pdf
Availability of MCR10ERTJ300
QUANTITY
MCR10ERTJ300 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTJ300
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTJ300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTJ300
Related LinksMCR10E, MCR10ERTJ300 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTJ300 Details Description
Related parts for MCR10ERTJ300
RELAY OPTO AC/DC 350V 130MA 4SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 14 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 12POS .100 GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CABLE SERVOMOTOR FOR CNB 10M datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
JTV RELAY 1 FORM A 15V datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS VERT 2MM datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.39UF RADIAL datasheet.pdf