Rohm Semiconductor MCR10ERTJ470
MCR10ERTJ470 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTJ470
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTJ470.pdf
Availability of MCR10ERTJ470
QUANTITY
MCR10ERTJ470 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTJ470
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTJ470
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTJ470
Related LinksMCR10E, MCR10ERTJ470 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTJ470 Details Description
Related parts for MCR10ERTJ470
IC MUX FAULT-PRO 4-TO-1 14-DIP datasheet.pdf
IC COMP DUAL 400MV REF TSOT23-6 datasheet.pdf
CONN ADAPTOR ASSY - MALE INSERTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf