Rohm Semiconductor MCR10EZHF1000
MCR10EZHF1000 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF1000
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF1000.pdf
Availability of MCR10EZHF1000
QUANTITY
MCR10EZHF1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF1000
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF1000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF1000
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF1000 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF1000 Details Description
Related parts for MCR10EZHF1000
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOT323 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
RES 332 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SFP MODULE datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 5A 60 MOHM TH datasheet.pdf
IC FPGA ARTIX7 324BGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf