Rohm Semiconductor MCR10EZHF1400
MCR10EZHF1400 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF1400
Brief Description
RES SMD 140 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF1400.pdf
Availability of MCR10EZHF1400
QUANTITY
MCR10EZHF1400 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF1400
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF1400
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF1400
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF1400 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF1400 Details Description
Related parts for MCR10EZHF1400
RES ARRAY 4 RES 330K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A DPAK datasheet.pdf
IC FILTER BANDPASS PROG 24-SOIC datasheet.pdf
LCD COG GRAPH 160X100 NO REFL datasheet.pdf
FUSE PULLER LIGHTED 120V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
IC FPGA 222 I/O 484BGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf