Rohm Semiconductor MCR10EZHF1620
MCR10EZHF1620 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF1620
Brief Description
RES SMD 162 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF1620.pdf
Availability of MCR10EZHF1620
QUANTITY
MCR10EZHF1620 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF1620
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF1620
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF1620
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF1620 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF1620 Details Description
Related parts for MCR10EZHF1620
CAP CER 820PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 15K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 1200W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 35V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf