Rohm Semiconductor MCR10EZHF1650
MCR10EZHF1650 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF1650
Brief Description
RES SMD 165 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF1650.pdf
Availability of MCR10EZHF1650
QUANTITY
MCR10EZHF1650 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF1650
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF1650
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF1650
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF1650 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF1650 Details Description
Related parts for MCR10EZHF1650
IC LED DRIVER 5-CH CMOS 20-DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE SCKT datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 50A datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP4T 3A 125V datasheet.pdf