Rohm Semiconductor MCR10EZHF1652
MCR10EZHF1652 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF1652
Brief Description
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF1652.pdf
Availability of MCR10EZHF1652
QUANTITY
MCR10EZHF1652 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF1652
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF1652
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF1652
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF1652 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF1652 Details Description
Related parts for MCR10EZHF1652
RES SMD 86.6 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 3A SMB datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 87 50/CD datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 0.6A SYNC SOT-25 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS LT GRAY datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 200MW 1005 datasheet.pdf
MICRO 100 F 8" RBW JACKP datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 630VDC RADIAL datasheet.pdf