Rohm Semiconductor MCR10EZHF1820
MCR10EZHF1820 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF1820
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 182 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF1820.pdf
Availability of MCR10EZHF1820
QUANTITY
MCR10EZHF1820 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF1820
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF1820
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF1820
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF1820 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF1820 Details Description
Related parts for MCR10EZHF1820
MOSFET P-CH 30V 5.3A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 10A SCREW TERM datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
LENS C11551_NIS83-MX-7-MD-PC datasheet.pdf
CONN SOCKET 144POS 4ROW R/A GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf
CAP FILM 4.3UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf