Rohm Semiconductor MCR10EZHF1872
MCR10EZHF1872 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF1872
Brief Description
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF1872.pdf
Availability of MCR10EZHF1872
QUANTITY
MCR10EZHF1872 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF1872
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF1872
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF1872
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF1872 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF1872 Details Description
Related parts for MCR10EZHF1872
FIXED IND 33UH 1.2A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
IC RESET CMOS 5.7V 5SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 62PS DL TIN PCB datasheet.pdf
NEW MODU VERSCHL ST datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
REFLECTOR FOR XP-E,C,G & N119 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 150MW 0603 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD R-R 10WSON datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf