Rohm Semiconductor MCR10EZHF2050
MCR10EZHF2050 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF2050
Brief Description
RES SMD 205 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF2050.pdf
Availability of MCR10EZHF2050
QUANTITY
MCR10EZHF2050 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF2050
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF2050
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF2050
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF2050 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF2050 Details Description
Related parts for MCR10EZHF2050
IC SRAM 4MBIT 117MHZ 100TQFP datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 3V AMBER datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 500K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 2W SMBG datasheet.pdf