Rohm Semiconductor MCR10EZHF20R0
MCR10EZHF20R0 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF20R0
Brief Description
RES SMD 20 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF20R0.pdf
Availability of MCR10EZHF20R0
QUANTITY
MCR10EZHF20R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF20R0
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF20R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF20R0
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF20R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF20R0 Details Description
Related parts for MCR10EZHF20R0
IC OPAMP CFA 1.75GHZ 8MSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO41 datasheet.pdf
IC FIFO SS 16384X36 7-5N 128TQFP datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 3 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T/DP5T datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf