Rohm Semiconductor MCR10EZHF21R0
MCR10EZHF21R0 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF21R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 21 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF21R0.pdf
Availability of MCR10EZHF21R0
QUANTITY
MCR10EZHF21R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF21R0
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF21R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF21R0
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF21R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF21R0 Details Description
Related parts for MCR10EZHF21R0
IC OPAMP INSTR 200KHZ RRO 12DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MPAC LOCKINGKEY CABLECNR datasheet.pdf
IC DIFF CNVRTR CNTRL SCSI 56SSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 16POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf