Rohm Semiconductor MCR10EZHF2430
MCR10EZHF2430 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF2430
Brief Description
RES SMD 243 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF2430.pdf
Availability of MCR10EZHF2430
QUANTITY
MCR10EZHF2430 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF2430
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF2430
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF2430
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF2430 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF2430 Details Description
Related parts for MCR10EZHF2430
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 17.8VWM 31.9VC SMC datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 230VAC WT DOME ORG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 5POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 450MA 240 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf