Rohm Semiconductor MCR10EZHF2553
MCR10EZHF2553 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF2553
Brief Description
RES SMD 255K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF2553.pdf
Availability of MCR10EZHF2553
QUANTITY
MCR10EZHF2553 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF2553
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF2553
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF2553
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF2553 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF2553 Details Description
Related parts for MCR10EZHF2553
MOSFET P-CH 30V 3.7A SOT223 datasheet.pdf
SPACER MOUNT LED TRI-LEAD .340" datasheet.pdf
TERM BLOCK W/DIODE WM BG datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES MO 1W 910 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 18V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf